exoticka-dovolena
 
 

Tahiti - Bora Bora - Exotická dovolená na katamaránu

exoticka-dovolena-cara
 

Francouzská Polynésie
  Francouzská Polynésie je zámořskou částí Francie v jižní části Tichého oceánu. Skládá se z několika skupin ostrovů, z nichž nejznámější je ostrov Tahiti, který je také nejlidnatějším ostrovem Francouzské Polynésie. Mezi nejpoužívanější jazyky ve Francouzské Polynésii patří Francouzština a Tahitština. Většina ostrovů má vlastní domorodé řeči a nářečí, spousta domorodců, hlavně v turistických oblastech, umí dobře anglicky. Zemi charakterizuje průzračně čisté moře, bílé písečné pláže a nádherná příroda. Francouzská Polynésie patří pod Francii. Časový posun činí -11/-12 hodin proti středoevropskému času.

  Pro cestu do Francouzské Polynésie není povinné žádné očkování, doporučujeme však běžný standard očkování. Obecná i zubní lékařská zařízení jsou v Polynésii na až překvapivě vysokém standardu. Let ze střední Evropy trvá cca 24 hodin. Pokud poletíte přes USA, nezapomeňte nejpozději 72 hodin před odletem vyplnit elektronický dotazník ESTA. Ke vstupu do země není potřeba vízum, je vyžadován pouze cestovní pas platný 6 měsíců po návratu z dovolené.

Ostrov Tahiti
  Tahiti je největší ostrov ve skupině Návětrných Společenských ostrovů Francouzské Polynésie v jižním Tichém oceánu, říká se mu Ostrov Lásky. Ostrov má 178133 obyvatel, což z něj dělá nejlidnatější ostrov Francouzské Polynésie- tvoří 68,6% celkového počtu obyvatel. Hlavní město celé Francouzské Polynésie, Papeete se nachází na severozápadním pobřeží ostrova a je společenským kulturním i obchodním centrem celé Francouzské Polynésie. Je zde mnoho možností zábavy, restaurací a barů, město žije hlavně v noci. Tahiti měří přes 45 km v nejširším místě, má rozlohu 1045 km2 a maximální nadmořskou výšku 2241 m nad mořem- hora Mount Orohena. Ostrov se skládá ze dvou částí: Severozápadní část se nazývá Tahiti Nui, česky "Velké Tahiti", mnohem menší jihovýchodní část je známá jako Tahiti Iti ("Malé Tahiti"), nebo také Taiarapu. Po celém Tahiti najdete krásná romantická údolí s vodopády a jeskyněmi. Tahiti je velmi krásný ostrov s množstvím tropických lesů, palem, citrusových hájů a řek, mezi ty nejznámější patří Papenoo na severu ostrova. Celé Tahiti je rájem pro surfaře a potápěče. Významným svátkem je červencový festival Heiva, který se slaví v Papeete. Častým suvenýrem jsou také zdejší krásné mořské mušle. Kromě perel Tahiti vyváží ovoce, květiny, ryby, olej a další. Zvláštností ostrova je to, že zdejší pláže jsou na rozdíl od ostatních ostrovů černé, vulkanického původu. Na Tahiti v Papeete je samozřejmě také mezinárodní letiště, které se jmenuje Faa´a. Místní letecká společnost nese název Air Tahiti. Velmi rozšířená je lodní doprava mezi ostrovy. Pokud cestujete do Polynésie, doporučujeme let právě do Papeete, odkud se můžete dopravit lodní dopravou nebo vnitrostátní leteckou linkou na Vámi vybraný ostrov.

Ostrov Bora Bora
  Bora Bora bývá mnohými považován za nejkrásnější ostrov na světě. Patří do skupiny Závětrných Společenských ostrovů. Nachází se asi 230 kilometrů severozápadně od hlavního města Tahiti Papeete. Ostrov Bora Bora je obklopen lagunou a krásným bariérovým útesem. V centru ostrova jsou zbytky vyhaslé sopky se dvěma vrcholy, Mount Pahia a Mount Otemanu, nejvyšší bod leží 727 metrů nad mořem. Hlavní město ostrova je na jeho západní straně a jmenuje se Vaitape. Na ostrově se produkuje to, co lze získat z moře nebo z přírody. Na Bora Bora létá několikrát denně vnitrostátní linka z ostrova Tahiti. Doporučeným způsobem dopravě na ostrově je buď autobus nebo kolo, v hlavním městě Vaitape jsou také k pronajmutí malá autíčka. Bora Bora je jako stvořená pro šnorchlování a potápění, ideální je hlavně oblast laguny. Oblíbenou zábavou nejen na tomto ostrově je také plavání se žraloky a rejnoky a jejich krmení.

Doprava
  Cesta do Polynésie vede přes Faaa - mezinárodní letiště na ostrově Tahiti. Přistává zde celá řada leteckých společností, z Evropy zejména francouzští přepravci Air France, AOM, dobré spojení nabízí Air New Zealand. Z Ameriky lze letět s Hawaiian Airlines, Quantas a s první místní společností: Air Tahiti Nui. Zajímavé spojení je s Lan Airlines, protože s touto společností můžete pokračovat v letu přes Velikonoční ostrov do Jižní Ameriky.

Doprava na místě
  Samozřejmě záleží, na kterém ostrově budete, na ostrovech Tahiti,  Bora Bora či Moorea si můžete půjčit auto, na menších ostrovech se jezdí na kole, velmi rozšířená je samozřejmě lodní doprava. Na hlavních ostrovech, tedy hlavně na Tahiti, jezdí takzvaný Le Truck, dalo by se říci místní autobus, doprava je velmi levná a hlavně je to nezapomenutelný zážitek. Taxíky moc nedoporučujeme, vyjdou poměrně draho. Mezi většinou větších ostrovů a hlavním ostrovem Tahiti několikrát denně operují vnitrostátní lety, z Tahiti se dostanete na až 40 ostrovů, samozřejmě nejhojnější je doprava mezi hlavními Společenskými ostrovy. Pokud chcete mezi ostrovy hodně cestovat, doporučujeme výhodné air pasy.

  Co se týká ročních období, období dešťů je od listopadu do dubna. Období dešťů není třeba se příliš obávat, přeháňky trvají často jen pár minut. Ideálními měsíci pro návštěvu Francouzské Polynésie jsou březen a listopad. Je zde méně lidí a počasí většinou velmi pěkné. Aktuální počasí na Tahiti ZDE.


Tahiti - průměrné roční hodnoty:

 Měsíc
I.
II.
III.
IV.
V.
VI.
VII.
VIII.
IX.
X.
XI.
XII.
 Průměrná teplota vzduchu (°C)
28
28
29
30
29
28
27
27
28
28
28
28
 Průměrná teplota vody (°C)
27
28
28
28
27
27
26
26
26
26
27
27
 Průměrné měsíční srážky (mm)
300
232
169
135
98
72
65
49
56
88
300
250


                             
     
  exoticka-dovolena-info  
  exoticka-dovolena-info  
  exoticka-dovolena-lod  
  exoticka-dovolena-fotky  
  exoticka-dovolena-cenik  
  exoticka-dovolena-rezervace  
  exitická-dovolená-destinace  
     
     
Euromarina l LED žárovky l MůjAndílek l Jogger l JoggerSK l Výběr lokality l Kapitánské Zkousky