exoticka-dovolena
 
 

Guadeloupe - Malé antily - Exotická dovolená na katamaránu.

exoticka-dovolena-cara
 

Gaudeloupe je zámořský departement a zároveň zámořský region Francie ležící v Karibském moři 600 km severně od Jižní Ameriky a 600 km východně od Dominikánské republiky. Jedná se o dvojostrov v tzv. závětrných ostrovech Malých Antil. V rámci Francie patří do Evropské unie. Není proto potřeba žádné vízum.

Guadeloupe je, spolu s Antiguou a Barbudou, Sv. Kryštofem a Nevisem a několika dalšími ostrovy součástí souostroví Malé Antily ležícího 600 km severně od Jižní Ameriky. Nejvyšší horou je Soufriére měřící 1 467 metrů. Ostrov Guadeloupe tvoří vlastně dva ostrovy spojené úzkou šíjí: Basse Terre (848 km²) a Grande Terre (588 km²), kdysi nazývané Kariby společným jménem Karukera.

Hlavním městem této dlouholeté francouzské zámořské državy je Basse-Terre, ležící na jihozápadním pobřeží ostrova. Dalšími velkými městy jsou Pointe-à-Pitre a Les Abymes. Na ostrově žije přibližně 417 tisíc obyvatel, většina z nich jsou potomci afrických otroků a francouzských osadníků. Před jejich příchodem obývali ostrov Indiáni Karibové. Mezi obyvatelstvem lze rozlišit pouze novodobé přistěhovalce z vlastní (metropolitní) Francie a starousedlíky. Mísením Francouzů a otroků vznikla současná mulatská populace používající při vzájemném styku tzv. kreolizovanou francouzštinu zvanou guadeloupština podobná dalším karibským francouzským kreolským nářečím. V úředním styku převládá francouzština, která je tedy i úředním jazykem.

Francie formálně zabrala Guadeloupe (pojmenovaný po Panně Marii Guadeloupské ve Španělsku roku 1493) roku 1635, kdy se stal její kolonií. Do roku 1775 byl s výjimkou krátkých období britské a švédské okupace spravován v rámci Francouzských Malých Antil. Už v roce 1797 se stal francouzským departementem, v roce 1946 zámořským departementem a v roce 2003 i zámořským krajem. Do roku 2007 z něj byly spravovány dnešní francouzská zámořská společenství Saint-Martin a Saint-Barthélemy. 

Guadeloupe je úžasný právě proto, že se na jeho území můžete vypravit takřka kdykoliv. Zdejší klima je mírné a tropické a průměrné teploty se celoročně pohybují okolo 24°C. Díky pasátům, které ochlazují tropický vzduch, je tu velmi příjemně, i když teplo. Zdejší vzduch je velmi svěží. Výjimkou mohou být jen některé výše položené oblasti tropických lesů, kde je velmi teplo, ale také nesmírně vlhko a dusno. Průměrná teplota vás tedy ve výběru vhodného termínu pro dovolenou na ostrově nemusí nijak omezovat. Ať už se sem vypravíte kdykoliv, denní teploty se budou pohybovat asi mezi 22 a 31°C, noční neklesají pod 19°C. Moře má po celý rok teplotu okolo 27°C.
Co pro vaši cestu bude asi podstatnější jsou období sucha a deštů, která se tu pravidelně střídají. Nelze říci, že by deštivá období nebyla vhodná pro dovolenou, ale obecně platí, že v období od července do listopadu je počet deštivých dnů vyšší, než v jiných měsících. Většinou mají tyto měsíce asi 14 deštivých dnů. Lépe řečeno dnů, kdy zaprší. Rozhodně totiž neplatí, že by pršelo celý den. Na ostrově zažijete spíše typickou tropickou bouřku, která odezní stejně rychle, jako přišla. Přesto tu ale deštivé období je spíše klidnější a ostrov navštíví méně turistů. Naopak turistická sezona vrcholí okolo Vánoc, kdy se sem především obyvatelé kontinentální Evropy sjíždějí za teplem. Aktuální počasí ZDE.

Průměrné roční hodnoty:

 Měsíc I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
 Průměrná teplota vzduchu (°C) 27 26 27 28 29 29 29 30 30 29 27 28
 Průměrná teplota vody (°C) 26 25 25 26 26 27 28 28 28 27 26 26
 Průměrné měsíční srážky (mm) 75 45 56 77 52 71 79 145 142 172 75 138

 

 

                             
Zvětšit mapu
     
  exoticka-dovolena-info  
  exoticka-dovolena-info  
  exoticka-dovolena-lod  
  exoticka-dovolena-fotky  
  exoticka-dovolena-cenik  
  exoticka-dovolena-rezervace  
  exitická-dovolená-destinace  
     
     
Euromarina l LED žárovky l MůjAndílek l Jogger l JoggerSK l Výběr lokality l Kapitánské Zkousky